Зоотерапія як вирішення проблеми бродячих тварин

Тварина існувала та буде існувати поруч з людиною завжди. Є тварини, які спеціалізовано утримуються винятково для отримання продукції тваринницького походження (м’яса, молока, яєць, вовни, шкури та ін.) в господарствах різних форм власності, переважно поза територією міст.
Утримання таких тварин, здебільшого, урегульовано та  за ними здійснюється постійний, зокрема, ветеринарно-санітарний контроль. Крім вищезазначених тварин, існує багато зоографічних категорій, популяції яких зосередженні в містах. Тварини в міських умовах можна розподілити таким чином: компаньйони, службові, мисливські, лабораторні, зоопаркові (рекреаційні), циркові, бродячі: безпритульні та здичавілі. Існування деяких категорій, зокрема, бродячих, носить, загалом, неконтрольований характер. Вони вільно мігрують, розмножуються,  можуть мати контакт з дикими тваринами, отже виступають джерелами заразних захворювань для людей та інших тварин, небезпеки (агресії, покусів). 
       Основною метою проекту є вирішення проблеми бродячих тварин на вулицях міст, подальша їх стерилізація, проходження ветеринарного обстеження та залучення тварин в зоотерапії. Такі дії зменшать скарги міського населення з приводу покусів або фізичних пошкоджень тваринами. Після безпосереднього проходження курсу лікування тварин їх можна залучати до специфічного виду лікування хвороб нервової системи, ДЦП, людей з проблемами артеріального тиску, дітей, хворих на аутизм. Психотерапевти й лікарі інших спеціальностей скептично ставляться до методів лікування й оздоровлення за допомогою свійських тварин. Але сьогодні вже відомо дуже багато позитивних прикладів застосування зоотерапії.
       Метою проведення занять по зоотерапії в дитячій реабілітаційній установі є розвиток емоційної сфери дітей з обмеженими можливостями. Для кожної групи дітей залежно від їхнього основного захворювання й рівня розвитку інтелекту існують свої завдання зоотерапії. Один з головних принципів зоотерапії: не можна говорити дитині: “Ми тебе будемо лікувати”, – адже лікування часто пов’язане з неприємними процедурами, болем. Дитині, наприклад, просто дозволяють вільно спілкуватися із собакою – годувати її, вичісувати, вигулювати. Розчісування вовни розвиває велику й дрібну моторику, а дресирування – мову.
       Очікуваними результатами проекту є:  встановлення контролю над міською популяцією безпритульних тварин; побудова притулків для бродячих тварин;залучення тварин до навчального процесу; інфраструктура „тварина в місті”; реабілітація людей з обмеженими можливостями методом зоотерапії. У ході виконання дослідження був розроблений проект із детальним  кошторисом та описом етапів реалізації проекту. Таким чином, у ході роботи був вивчений практичний досвід зоотерапії та розроблені шляхи зменшення рівня чисельності популяцій бродячих тварин на вулицях міста.
       Заняття по зоотерапії – усього лише один з методів комплексної реабілітації дитяти-інваліда, але їхня роль у корекційном процесі немаловажна. Досвід показує, що спілкування із тваринами найчастіше є самим яскравим  епізодом, що запам’ятовується у дітей, які перебувають на стаціонарному лікуванні.  Але й за реально відведений на зоотерапію час можна досягти непоганого результату в поліпшенні емоційного стану дітей, що страждають різними психоневрологічними захворюваннями й порушеннями емоційно-особистісного розвитку. На жаль, через короткий період проведення терапії результат частковий.При тривалому лікуванні можливі значні поліпшення в психо-соматичному стані. Цивілізоване розв’язання проблеми існування тварин в місті є відображенням рівня розвитку суспільства, його зрілості, тобто візитною карткою, свідченням гуманізму, запорукою соціального, епідеміологічного, епізоотологічного благополуччя, що забезпечить, поряд з розвитком інших галузей суспільного життя, вільну інтеграцію до сучасної Європи. Залучення тварин до зоотерапії дасть змогу  виліковувати хвороби нервової системи, допоможе  пристосовуватися одиноким людям до суспільства. За влучним висловом Екзюпері: “Ми відповідаємо за тих, кого приручили”…
 
Зоотерапія як вирішення проблеми бродячих тварин / Ніссенбаум І.І., Міськевич С.В. // І-й Всеукраїнський з’їзд екологів: міжнар. наук.-техн. конф., 4–7 жовтня 2006 р.: тези допов. – Вінниця, 2006. – С. 128.
МНПК “Перший Всеукраїнський з’їзд екологів”,  4-7 жовтня, 2006 р. 
Вінницький національний технічний університет
Секція 3 “Проблеми загальної екології та захисту біосфери. Агроекологія та радіоекологія”.
Скачати в форматі pdf: 
Оцінка: 
0
No votes yet