Чорнобильська катастрофа. Що ми дійсно знаємо?

Навчальні матеріали з екології, реферати з екології
Матеріали екологічних конференцій
Екологічна бібліотека

 

У світі є небагато назв, що відомі краще, ніж "ЧОРНОБИЛЬ". І лише деякі події викликали більше суперечок серед учених, співробітників урядових закладів і громадськості. Протягом десятиліття після вибухів, що зруйнували ядерний реактор на Україні, ця аварія і її наслідки ретельно вивчалися. Сьогодні у фахівців є загальне уявлення про те, що відбулося, чому це сталось і які основні наслідки. Однак для більшої частини населення у світі аварія дотепер залишається загадкою - явищем, якого бояться, але мало розуміють.
 

       Чорнобильська аварія дотепер вважається самою руйнівною в історії ядерної енергетики. Радіоактивні випадання в основному зосереджені на території трьох колишніх радянських республік, найближче розташованих до станції, однак у низьких концентраціях радіоактивність поширилась також на більшій частині всієї північної півкулі. Що ми сьогодні знаємо про вплив цього масивного викиду радіоактивного матеріалу на здоров'я і навколишнє середовище?
 

Чорнобильська АЕС  

Факти:       

Ця аварія дотепер вважається самою руйнівний в історії ядерної енергетики.

       Реактор четвертого енергоблоку Чорнобильської АЕС був цілком зруйнований вибухами, що зірвали дах будинку реактора і привели до викиду великого обсягу уранового палива й інших радіоактивних матеріалів у навколишнє середовище. Залишки реактора в даний час знаходяться усередині великої конструкції, відомої як "укриття" чи "саркофаг", побудованої через декілька місяців після аварії. Один з чотирьох колишніх у той час на площадці реакторів знаходиться в експлуатації. Великі обсяги радіоактивних матеріалів - 12 трильйонів міжнародних одиниць радіоактивності, названих "бекерелями", були викинуті в навколишнє середовище головним чином протягом перших десяти днів. У складі викиду було більш ста, радіоактивних елементів, однак з погляду впливу на здоров'я людей і стан навколишнього середовища основне значення мали ізотопи йоду і цезію. Радіоактивні матеріали дуже низького рівня активності можна було знайти практично по всій північній півкулі.        Якщо порівнювати з іншими ядерними подіями: у результаті вибуху в Чорнобилі було в атмосферу Землі викинуто в 400 разів більше радіоактивного матеріалу, ніж від атомної бомби, скинутої на Хіросіму. При цьому випробування атомної зброї, проведені в 50-і й у 60-і роки, у сукупності привели до викиду в атмосферу приблизно в 100 - 1000 разів більшої кількості радіоактивного матеріалу, ніж чорнобильська аварія.       
       Приблизно 200 000 працівників (відомих як "ліквідатори") з місцевої міліції і пожежних служб, армії і добровольців були в 1986 і 1987 роках спочатку залучені до стримування і ліквідації аварії, знаходячись на передньому краї чи виконуючи адміністративну роботу. Пізніше число людей, зареєстрованих як ліквідатори, збільшилося приблизно до 600 000 - 800 000, хоча багато хто з занесених у списки одержали лише малі дози опромінення.
       Навколо площадки була встановлена "заборонена зона", радіус якої спочатку складав 30 кілометрів, і близько 116 000 чоловік, що проживали в ній, евакуйовані в менш забруднені райони протягом декількох місяців після аварії. Заборонена зона була потім розширена і в даний час її площа складає 4 300 квадратних кілометрів, на якій розташовані ділянки з найвищими рівнями радіоактивності.
       Близько 5,3 мільйони людей, у тому числі 1,6 мільйона дітей, як повідомлялося, одержували таблетки іодида чи іодада калію, хоча ефективність цього заходу кількісно не була визначена. Повідомлялося, що першими це профілактичне лікування пройшли ті, хто знаходився в межах 30-кілометрової зони.

Карта радіоактивного забруднення території України до аварії на Чорнобильській АЕС 137Cs, кБк/м
(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)Карта радіоактивного забруднення території України до аварії на Чорнобильській АЕС 90Sr, кБк/м2 
(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)


Карта радіоактивного забруднення України стронцієм-90 (90Sr) після аварії в 1986 році
(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)


Карта радіоактивного забруднення території України цезієм-137 (137Cs) після аварії на ЧАЕС у 1986  та в 2006 роках, кБк/м2(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)


Карта радіоактивного забруднення території України америцієм-241 (241Am)  

(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)
 

Карта радіоактивного забруднення території України плутонієм
(Джерело: Державна служба з надзвичайних ситуацій)

     Місто Прип'ять (населення 45 000 чоловік), у якому проживало більшість співробітників станції, був цілком евакуйований, і за межами заборонної зони було побудоване нове місто Славутич.
       Протягом декількох років після аварії ще 200 000 чоловік в Україні, Бєларусі і Росії відповідно до урядових розпоряджень були евакуйовані і переселені в менш забруднені райони.
       Працівники аварійних бригад одержали високі дози опромінення; місцеве населення - набагато нижчі.
       Усього в лікарні було поміщено 237 осіб, що одержали професійне опромінення, з яких 134 одержали діагноз "гостра променева хвороба". З них 28 чоловік вмерло протягом перших трьох місяців, у той час як принаймні ще 14 пацієнтів вмерли за останні десять років, хоча це необов'язково було пов'язано з опроміненням.
       Приблизно 200 000 чоловік, що брали участь у первісній дезактивації площадки станції, одержали середні дози. Ця доза приблизно в п'ять разів більше максимальної річної межі дози, припустимого в даний час для працівників ядерних установок (20 мЗв у рік). Середнє природне "фонове" випромінювання у світі складає близько 2,4 мЗв у рік.
       Близько 20 000 ліквідаторів одержали дози порядку 250 мЗв; декілька відсотків з них одержали дози 500 мЗв; і декілька десятків чоловік одержали потенційно смертельні дози. Більш 400 000 чоловік, що проживали в районах із забрудненням більш 555 кбк/м2, оголошених радянськими компетентними органами зонами строгого контролю, у відношенні яких вимагаються заходи для дезактивації і введення обмежень на споживання харчових продуктів місцевого виробництва.
       Менше 10 відсотків з 116 000 чоловік, евакуйованих з "забороненої зони", одержали дози більш, ніж 50 мЗв; менш, ніж 5 відсотків - більше 100 мЗв. Саркофаг над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.1998.
       Для жителів за кордонами колишнього СРСР найвища (національна) середня доза опромінення протягом першого року після аварії складала 0,8 мзв, що означає додаткову дозу, рівну приблизно однієї третини дози в результаті природного фонового опромінення в цей рік .
       У Білорусі, на території якої, по оцінках, осіло 70 відсотків радіоактивних матеріалів викиду, близько 20 відсотків населення (2,2 мільйони чоловік) продовжують жити в районах, де первісний рівень забруднення перевищував 37 кБк/на квадратний метр, що вважається низьким і не вимагає дезактивації й інших мір контролю.
       У районах, що піддались сильному забрудненню, радіоактивні ізотопи йоду, викинуті в результаті аварії, викликали в людей, особливо в дітей, опромінення щитовидної залози. Ізотопи йоду (зокрема, йод-131 з періодом напіврозпаду вісім днів) надходили в організм перорально з харчовими продуктами, головним чином із забрудненим молоком, а також через дихальні шляхи з первісної радіоактивної хмари. Радіоактивні ізотопи йоду накопичуються в щитовидній залозі, опромінюючи в такий спосіб цю залозу зсередини.
       Різке збільшення випадків захворювання раком щитовидної залози серед дітей з постраждалих районів є єдиним документально підтвердженим на сьогоднішній день серйозним наслідком радіоактивного опромінення для здоров'я людей. На кінець 1995 року такий діагноз був поставлений приблизно 800 дітям у віці до 15 років, головним чином у північній частині України й у Білорусі. Встановлено, що до цього часу з загального числа хворих з таким діагнозом три дитини вмерли від цього виду раку, що, як правило, успішно піддається хірургічному лікуванню і лікарській терапії.        Згідно існуючим у даний час епідеміологічним прогнозам може зрости захворюваність раком щитовидної залози серед дорослих, що одержали дози опромінення в дитячому віці, у результаті чого загальне число випадків може досягти декількох тисяч.
       Захворюваність раком щитовидної залози серед дітей, що народилися на протязі більш шести місяців з моменту аварії, залишається на низьких рівнях, характерних для неопромінених груп населення. Цим підтверджується той факт, що ризик виникнення рака щитовидної залози зріс лише серед тих, хто одержав високу дозу опромінення щитовидної залози в 1986 році, а не тих, хто з тих пір постійно піддавався низьким дозам опромінення.
       Крім раку щитовидної залози, інших довгострокових наслідків опромінення для здоров'я людей виявлено не було        Надходять численні повідомлення про збільшення числа випадків визначених злоякісних новотворів у жителів забруднених районів і ліквідаторів. Ці повідомлення не дозволяють зробити остаточних висновків і вимагають подальшого вивчення.
       Окрім карциноми щитовидної залози чи лейкемії інших злоякісних новотворів виявлено не було. Однак пройшло всього десять років, а ракові захворювання, інші, ніж лейкемія, звичайно виникають лише багато років після опромінення. Необхідно тримати під спостереженням регістри онкологічних хворих і проводити детальні дослідження з метою визначення триваючого впливу на здоров'я людей і перевірки правильності прогнозів.
       У населення, що потерпіло від аварії, відзначаються серйозні психологічні розлади і симптоми, у тому числі тривога, депресія, прояв фаталізму і психосоматичні порушення, викликані психічним розладом. Однак дуже важко відокремити ці ефекти від наслідків, викликаних економічним спадом і розпадом колишнього СРСР. Ясно лише те, що ці ефекти не викликані радіаційним опроміненням.
       Серйозний вплив на навколишнє середовище був короткочасним.
       У перші декілька тижнів після аварії в радіусі 10 км від площадки реактора деякі тварини і рослини одержали смертельні дози опромінення, особливо хвойні дерева і визначені види дрібних ссавців. Однак завдяки швидкому радіоактивному розпаду уже до осені 1986 року рівні потужності доз в околицях АЕС скоротилися в 100 разів. Крім того, до 1989 року навколишня природне середовище почало помітно відновлюватися навіть у цих районах, і не було відзначено ніяких стійких наслідків для населення екосистем.
       Безпосереднє променеве ураження рослин і тварин, відповідно до повідомлень, носило лише локальний характер і відбувалося в межах 30-кілометрової забороненої зони. У деяких випадках постійні дози хронічного опромінення, можливо, сприяли скороченню фертильності деяких видів тварин у межах зони. Однак у більшості випадків довгострокові наслідки для рослин і тварин не могли бути підтверджені.
       Надійшло декілька повідомлень про уроджені дефекти в сільськогосподарських тварин; однак інші свідчення підтверджують, що в цілому відбувається подолання наслідків променевого ураження. Можливість виникнення довгострокових генетичних наслідків вимагає подальшого вивчення.

Низькоактивне радіоактивне забруднення збережеться на десятиліття.

       У перші тижні після аварії найбільша погроза радіаційного опромінення була зв'язана з радіоактивними ізотопами йоду. Однак майже 30 000 м2 території в Білорусі, Росії й Україні піддалися дуже сильному забрудненню (більше 185 кБк на квадратний метр) цезієм-137 - нуклідом, період напіврозпаду якого складає приблизно 30 років.
       Радіоактивний цезій відклався на ґрунті, у тому числі на сільськогосподарських і лісових угіддях. У зв'язку з цим в початковий період багато сільськогосподарських і лісових продуктів були сильно забруднені. Згодом у зв'язку з поглинанням радіоактивного цезію ґрунтом і коренями рослин у сільськогосподарських культурах низькоактивне забруднення усе ще може зберігатися.
       Протягом першого місяця після аварії питна вода з деяких рік і водойм поблизу АЕС була забруднена радіонуклідами цезію і стронцію, однак рівні забруднення швидко знизилися. Регулярний дозиметричний контроль з 1986 року свідчить про постійне зниження змісту радіонуклідів у зазначених водоймах.
       У донних відкладеннях і на берегах Прип'яті і Дніпра містяться цезій, стронцій, плутоній і інші радіоактивні елементи. Під час весняного повіддя зростання концентрації радіоактивних речовин у цих ріках доходить до чотириразового, причому їх водозбірні басейни є найбільш забрудненими районами. Нинішні рівні забруднення у водоймах набагато нижче критеріїв, що свідчать про погіршення якості води
.        Ліси займають 30-40% площі найбільш забрудненого району і відіграють роль фільтра, представляючи собою перешкода для поширення радіоактивних випадань. До 90% випадань концентруються в опалих листах. Цезій продовжує концентруватися в деревині, однак такі концентрації в очищеній від кори деревині, що надходить з більшості територій, порушених чорнобильською аварією, не перевищують припустимих рівнів. У відношенні деревини з забороненої зони для досягнення припустимих рівнів може вимагатися спеціальна обробка, причому, можливо, ще протягом декількох десятиліть.
       У диких тварин, які пасуться в природних умовах, і в споживаних людьми дикоростучих продуктах, таких, як ягоди і гриби, як і раніше виявляють підвищені рівні вмісту цезію, що можуть перевищувати офіційні норми, прийняті у відповідних республіках. Таке положення спостерігається також на частині території Скандинавських країн і Об'єднаного Королівства.
       Після 10 років докладного аналізу з боку білоруських, російських, українських і міжнародних експертів основні причини чорнобильської аварії були в достатній мірі з'ясовані. Аварія відбулася внаслідок серйозних недоліків у конструкції реактора в сполученні з порушенням експлуатаційних інструкцій.
       Відсутність "культури безпеки" у відповідальних організаціях колишнього Радянського Союзу привело до нездатності виправити такі конструктивні недоробки, незважаючи на те, що до аварії про них було відомо.
       Найбільш серйозні недоліки, характерні для інших реакторів, що знаходяться в експлуатації, РБМК, усуваються шляхом модернізації з метою підвищення безпеки. З 1987 по 1991 рік на всіх блоках з реакторами РБМК пройшов перший етап модернізації, спрямований на усунення недоліків конструкції, що сприяли виникненню чорнобильської аварії, удосконалювання механізмів зупинки і забезпечення більш глибокого розуміння персоналом загальних проблем безпеки. Маються плани подальшої роботи з підвищення безпеки.
       "Саркофаг", споруджений над зруйнованим реактором, за минулі 10 років задовільно виконував свою функцію забезпечення захисту. Однак у довгостроковій перспективі його стабільність і якість локалізації викликають сумніви. Руйнування конструкції могло б призвести до викиду радіоактивного пилу і радіаційному опроміненню працюючих на площадці людей, однак широкомасштабних наслідків не очікується.
       Найважливішою проблемою залишається надання допомоги постраждалим районам і населенню.        Чорнобильська аварія і її наслідки зробили серйозний вплив на соціально-економічний розвиток і добробут людей у більшості постраждалих районів Бєларусі, України і Росії. Радіоактивне забруднення великих територій перешкоджає нормальному промисловому і сільськогосподарському виробництву.
       Вирішення викликаних наслідками аварії проблем ускладнюється політичними, економічними і соціальними змінами, що відбуваються протягом останнього десятиліття. За роки після аварії таке положення ускладнилося тим, що громадськість не цілком, а порою і не точно інформувалося про аварію і заходи для усунення її наслідків.
       Психологічний стрес жителів забруднених районів продовжує супроводжуватися почуттям сильної тривоги, дратівливістю, загальним настроєм безнадійності, страхом перед майбутнім і нездатністю адаптуватися.
       Деякі жителі 30-кілометрової заборонної зони відмовилися евакуюватися. Такі психологічні ефекти впливають на економічну ситуацію і на наявність ресурсів, необхідних для надання медичної допомоги.
    З метою сприяння відновленню економічного і соціального життя необхідно подальше удосконалювання професійного навчання і роз'яснювальної роботи з питання про радіаційні наслідки в цьому регіоні.
       Перед постраждалими районами стоїть цілий комплекс завдань по відновленню соціально-економічної сфери, аналогічних тим, що приходиться вирішувати в інших країнах на території колишнього СРСР:

  • забезпечення успішної роботи сільськогосподарських ферм і агропромисловості для постачання населенню безпечних харчових продуктів;
  • забезпечення екологічної безпеки;
  • удосконалювання соціально-економічної інфраструктури, у тому числі радикальне поліпшення медичного обслуговування і роботи служб соціальної підтримки.

       За минуле десятиліття були пророблені значні роботи для захисту населення і відновленню постраждалих територій. Такі зусилля по відновленню, здійснювані за підтримкою міжнародного співтовариства, були спрямовані на досягнення цілей в області економіки, екології й охорони здоров'я:

  • в області радіаційного захисту продовжується робота, зв'язана з уживанням заходів в області радіаційного захисту для скорочення доз опромінення, одержуваних у даний час жителями забруднених територій;
  • у сільському господарстві й в області виробництва харчових продуктів проводиться робота зі зміни технології оброблення сільськогосподарських культур з метою зниження змісту радіоактивних речовин у харчових продуктах до прийнятних рівнів. Зусилля по скороченню забруднення молочних і м'ясних продуктів увінчалися успіхом завдяки додаванню в корми жуйних тварин складу, що очищає, берлінської лазурі. Проводяться також досвіди з метою іспиту і впровадження альтернативних сільськогосподарських культур (таких, як рапс), що можуть використовуватися для виробництва промислової продукції замість харчових продуктів.
  • в області охорони здоров'я у зазначених країнах були створені системи медичного моніторингу з метою полегшення ранньої діагностики і лікування раку щитовидної залози, лейкемії й інших злоякісних новотворів серед постраждалого населення.

       Група лікарів, спрямованих МАГАТЕ, провела обстеження дітей у міській поліклініці. Була організована реєстрація медичних і дозиметричних даних, необхідних для проведення епідеміологічних досліджень, з метою надання директивним органам інформації, необхідної для розробки структур по наданню медичної допомоги на забруднених територіях. Для реабілітації постраждалих груп населення в багатьох місцях у всіх трьох країнах були створені центри для проведення роз'яснювальної роботи в соціальній і психологічній сферах.
       В енергетичному секторі були надані великі дотації і кредити для підвищення ядерної безпеки, вивчення питання про зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і відновлення енергетичного сектора. Основні приклади діяльності по наданню допомоги в системі Організації Об'єднаних Націй Міжнародне агентство по атомній енергії (МАГАТЕ) надає підтримку здійсненню всіляких заходів технічного характеру, зв'язаних з радіаційною безпекою, моніторингом і захистом навколишнього середовища, керуванням і безпекою АЕС, відновленням сільськогосподарського виробництва і поводженням з радіоактивними відходами.
       Всесвітня організація охорони здоров'я (ВІЗ) з метою надання гуманітарної допомоги і поліпшення медичного обслуговування в постраждалих країнах у співробітництві з іншими міжнародними і національними організаціями надає підтримку здійсненню великого заходу - Міжнародної програми по медичних наслідках чорнобильської аварії. Здійснюється програма наступних заходів, у центрі уваги якої будуть захворювання щитовидної залози; ліквідатори наслідків аварії; визначення отриманих раніше доз і психо-соціальні наслідки.
       Продовольча і сільськогосподарська організація (ФАО) разом з МАГАТЕ надає технологію і допомогу експертів у проведенні протиаварійних заходів у сільському господарстві для зниження рівня радіоактивного забруднення і допомагає у вивченні процесів міграції радіонуклідів у ґрунті, лісових масивах і водоймах з метою сприяння відновленню забруднених районів.
       Організація Об'єднаних Націй з питань формування науки і культури (ЮНЕСКО) за підтримкою Дитячого фонду Організації Об'єднаних Націй (ЮНІСЕФ) і різних двосторонніх донорів створила дев'ять соціальних/психологічних реабілітаційних центрів (відомих на місцях як "центри довіри").
       Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) координує діяльність по наданню допомоги в зв'язку з чорнобильською аварією в трьох країнах і сприяє розширенню можливостей у здійсненні моніторингу навколишнього середовища.        Департамент Організації Об'єднаних Націй по гуманітарних питаннях (ДГВ) відіграє роль координатора в Міжустановчій цільовій групі ООН по Чорнобилеві, що забезпечує, щоб усі великі донори мали інформацію про допомогу, що робиться, і включає представників Європейської комісії.

       Допомога, що надається іншими міжнародними організаціями.
       У рамках оперативної програми Європейської комісії (ЕК) по наукових дослідженнях в області радіаційного захисту здійснено два проекти по дослідженню щитовидної залози, передбачених угодою про наукове співробітництво між ЕК і Співдружністю Незалежних Держав (СНД), і Гуманітарне бюро ЕК (ECHO) поставило Білорусі й Україні спеціалізоване устаткування і медичні препарати для діагностики, лікування і наступного спостереження за дітьми, що страждають від раку щитовидної залози. Технічна допомога ЕК включає підготовку медичного персоналу зі СНД, постачання устаткування для виробництва таблеток L-тироксину в райони, що постраждали від чорнобильської аварії, і заходу щодо розширення виробництва і розподілу в постраждалих районах йодованої провареної солі. Інші дослідницькі проекти присвячені проблемам навколишнього середовища і питанням аварійної готовності.
       Група 7 запропонувала рішення, що передбачає остаточне закриття чорнобильського комплексу, підвищення безпеки ще працюючих енергоблоків на найближчу перспективу, плани створення в Чорнобилеві нового саркофага і пристрою для витягу уламків і відходів, а також завершення створення двох нових реакторів на інших площадках для заміни першого і третього енергоблоків Чорнобильської АЕС.
       Європейський банк реконструкції і розвитку (ЕБРР) створив спеціальний рахунок ядерної безпеки, призначений для модернізації і підвищення безпеки ядерних реакторів радянської конструкції, з наданням першочергової уваги конструкціям "високого ризику", таким, як РБМК.
       Всесвітній банк надав на пільгових умовах кредити для розвитку енергетики, у тому числі для неядерного енерговиробництва, проведення реформи стратегії в енергетичному секторі, для видобутку вугілля і розвитку ринку енергопостачання.

Автор: Евген Києнко-Романюк

 
ЧОРНОБИЛЬ – МИНУЛЕ, ТЕПЕРІШНЄ І МАЙБУТНЄ…

Зона відчуження - саме так називають територію, куди практично не ступала нога людини майже 20 років. Але не так давно Чорнобиль – територія майже в 2,5 тисячі квадратних кілометрів – стала відкритою для туристів, тепер кожен може на власні очі побачити те про що міг почути в засобах масової інформації, від батьків, дідусів та бабусь. Кожна людина яка колись тут проживала може потрапити в місто свого дитинства та згадати минуле.

Наша екскурсія в Чорнобильську зону розпочалася в п’ятницю 12 листопада о 12 годині біля КПП «Дитятки». Всі екскурсанти пройшли паспортний контроль, реєстрацію, а вже потім вирушили до Чорнобиля. У плані проведення екскурсії: огляд міста Чорнобиля, поїздка до Чорнобильської АЕС, зокрема, саркофагу, огляд міста енергетиків Прип’яті.

 

Коли автобус почав під’їжджати до території АЕС, в салоні пожвавішало, всі повитягали фотоапарати. Салон заполонила тиша коли екскурсовод почав розповідати про станцію. Біля центрального входу автобус зупинився. Всі одразу розбрелись фотографуватися, найбільше вразила велетенська риба в каналі охолоджувачі, ми навіть погодували її хлібом. Потім знову до автобусу, але тепер прямуємо до 4 енергоблоку.


Після зупинки автобусу напроти саркофагу, немає слів, перехоплює подих.

Наступний пункт поїздки м. Прип’ять. Місто в якому час зупинився назавжди. Тут замість людей реальними сходами піднімаються намальовані на стінах персонажі, тут видувають мильні бульбашки і граються машинками тільки намальовані діти. Після вмить евакуйованого населення тут залишилися лише чорні тіні на стінах. Тут на вулицях застигли іржаві мотоцикли, а крізь бетон і на дахах ростуть дерева.

 

 

 

 

 

 

Звичайно, багато розповідей, наприклад, про надзвичайних тварин та інші аномалії, перебільшені. Правда в тому, що тут відродилися популяції тварин, які вимирали, або популяції кількість яких зменшились, природа тут відпочиває від людського впливу. По дорозі у вікні автобусу побачили двох оленів, граціозні вони стояли і дивились на нас, навіть не ворухнулись, вони тут господарі.

Місто стоїть, ніякого руху. Проходячи вулицями дивуєшся тиші, такої тиші ти ніколи не почуєш в будь-якому куточку планети. В будинках безлад, розкидані речі.

В центрі Прип’яті в парку відпочинку і культури, біля славнозвісного чортового колеса де колись розважалась молодь, тепер порожньо і лише вітер грає опалим листям, жодні слова та емоціями на можуть передати побачене. На вулицях тепер немає асфальту замість нього зелені доріжки з моху, рослинність заполонила будинки.

 

 


На власному досвіді переконалась що краще один раз побачити чим сто разів почути. І це того варте.

Автор: Приходець Людмила

Навчальні матеріали з екології, реферати з екології
Матеріали екологічних конференцій
Екологічна бібліотека

 

Оцінка: 
5
Average: 5 (1 vote)