Вулкан Катла є одним з найбільших вулканічних джерел вуглекислого газу на планеті

Один з найактивніших вулканів Ісландії вивели на чисту воду! Виявляється, що він причетний до надзвичайно високого рівня викидів вуглекислого газу в атмосферу.

Вулкан Катла, висотою більш ніж півтори кілометри насправді вміє дивувати. У перекладі з давньоскандинавської назва вукану перекладається як «чайник», хоча це точно не свідчить про його недосвідченість. Ба більше, періодичність його вивержень складає 40-80 років!

10 600 років до н.е. активність Катли стала причиною утворення потужних шарів тефри (вулканічного попелу) в геологічних кернах Норвегії, Півчної Атлантики та Шотландії. А 882 року виверження вулкану Катла ймовірно стало причиною довгої трирічної зими та голоду в Європі. Остання активність була зафіксована в 1918 році. Вулкан ховається під льодовиком, але не спить.

Його виверженням як правило передує активність іншого відомця та сусіда з милозвучною назвою, яку неможливо забути - Е́йяф'ятлайокютль.

Під час дослідницьких польотів поблизу вулкану Катла в 2016 та 2017 роках Євгенія Іллінська з Університету Лідса, Великобританія та її колеги виявили потужні викиди газів, багаті на вуглекислий газ. Команда вчених встановила, що Катла викидає від 12 до 24 тисяч тонн газу щодня (від 4,4 млн.т - до 8,8 млн.т на рік), що робить цей вулкан одним з найбільших вулканічних джерел вуглекислого газу на планеті. У порівнянні з тим всі антропогенні забруднювачі викидають 25 гігатонн CO2 на рік. Тобто людство викидає у атмосферу у  2800 разів більше.

Потрібні додаткові дослідження, щоб з'ясувати, чи змінюється інтенсивність викидів двоокису вуглецю протягом усього року, і що це може сказати про майбутні виверження. Дослідники також повинні перевірити інші вулкани, щоб побачити, чи є вони донорамими вуглекислого газу, вважають вчені.

Geophys. Res. Lett. (2018)

Джерело

Topics: 
Оцінка: 
0
No votes yet