В Україну через сміттєвої кризи повертаються хвороби Середньовіччя

Екологи почали бити тривогу, привертаючи увагу до небезпечної ситуації з відходами, яка склалася в Україні, яка загрожує перетворитися на справжню екологічну катастрофу. Так, за словами доцента Київського національного університету імені Т. Шевченка Валерія Михайленко, площа зареєстрованих звалищ в країні становить 12 тисяч квадратних кілометрів, що в порівнянні з територіями Кіпру (9251 кв. Км.) І Чорногорії (13 812 кв. Км).

Еколог зазначив , що вирішити проблему шляхом розширення полігонів вже не вийде - потрібно будувати сміттєпереробні заводи і розвивати галузь переробки твердих побутових відходів.
Необхідність останнього вже визнають і чиновники. "Нам потрібні нові сміттєпереробні заводи , тому що ми захарастили звалищами цілу країну . Навколо Києва всі наші мальовничі місця , на жаль , завалені сміттям. Весь цивілізований світ давно навчився отримувати із сміття тепло , електроенергію , інші продукти переробки . Будівництво сміттєпереробних комбінатів надзвичайно потрібно , і в Києві вони обов'язково будуть будуватися , як і по всій країні " , - заявив нещодавно прем'єр- міністр Микола Азаров.

ТСН.uа запитав у експертів , чи дійсно настільки загрозлива проблема звалищ в Україні , що її викликало , які екологічні небезпеки вона в собі таїть .

Катастрофічна ситуація

 

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко розповіла , що сьогодні в Україні переважна кількість побутових відходів зберігають на полігонах - " спеціальних інженерних спорудах , які почали використовувати з 80 -х років 20 століття".

"Території полігонів виключають з землекористування на сотні років , а самі полігони стають об'єктами підвищеної екологічної небезпеки протягом тривалого часу. Водночас , більше 40 % компонентів побутових відходів є цінною вторинною сировиною , природні запаси якого є обмеженими і невпинно вичерпуються " , - зазначила еколог .

За її даними , в нашій країні по 2011 рік утворилося близько 447 641 200 тонн твердих побутових відходів. Їх , за словами експерта , захоронюють на полігонах , з яких 22 % не відповідають нормам екологічної безпеки " , тобто є осередками забруднення навколишнього середовища - підземних і поверхневих вод , атмосферного повітря , погіршення стану земельних ресурсів , що , зрештою , згубно впливає на здоров'я людей ". Найбільше їх у Луганській , Одеській , Херсонській, Харківській , Тернопільській, Запорізькій , Вінницькій і Закарпатській областях.

Проблема відходів вкрай актуальна для України , і її, на думку директора Київського еколого -культурного центру Володимира Борейко , слід було " вирішувати ще вчора". Він зазначив , що слід розрізняти відходи двох видів - отруйні та неотруйні .
" Звалища неотруйних відходів - це просто відбір землі і відсутність естетичності . А ось отруйні відходи (а їх у нас звалюють без всякого контролю на звичайних звалищах , наприклад , люмінесцентні лампи з ртутними домішками або батарейки) - це серйозна проблема . У результаті відбувається забруднення навколишнього середовища , грунтових вод , грунтів , повітря " , - підкреслив еколог .

Крім того , Борейко зазначив , що 12 тисяч квадратних кілометрів - це територія тільки офіційних звалищ , крім яких існує купа неофіційних . "Тому цю площу можна сміливо помножити на два -три. Неофіційні звалища ніхто у нас не вимірював " , - додав він.

Вельми емоційно оцінив масштаби проблеми заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики , природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Іван Заєць. На його думку , ситуація - " катастрофічна ", тому що побутовими відходами завалена фактично вся територія країни.

"Якщо ми будемо продовжувати вести господарство , як сьогодні , то нам просто не вистачить землі . Ви ж бачите , що кількість сміття зростає лавиноподібно , і полігони для сміття вже давно заповнені" , - підкреслив депутат.
 

"Риба гниє з голови"

 

За словами Володимира Борейка , в Україні існує така " ракова пухлина" як величезні по площах звалища , тому що держава самоусунулася від вирішення проблем зі сміттям.

"Цю сферу у нас контролює кримінальний бізнес . Нею не займається ні держава , ні природоохоронні органи, ні прокуратура , ні інспекція" , - вважає еколог . При цьому він зазначив , що за появу і розростання неофіційних звалищ відповідають місцеві органи влади - сільради і райради .

"Якщо звалище знаходиться на їх території , значить , вони порушують закон , оскільки не ловлять тих , хто туди вивозить сміття , і не прибирають цю звалище. Крім того , закон порушують ті , хто скидає туди сміття . А в Україні існує величезна кількість" лівих " фірм , які за гроші вивозять сміття , причому , звичайно , везуть не так на офіційні звалища , тому що там треба платити , а куди-небудь в посадку" , - підкреслив експерт.

До того ж , за словами Борейка , не сприяють вирішенню проблеми контролюючі відомства, зокрема , прокуратура.

"Прокуратура ж просто цим не займається! Пишеш якісь звернення , листи , а вони кудись це пересилають і на цьому заспокоюються. Хоча це їх прямий обов'язок , адже у нас є підрозділ природоохоронної прокуратури . Але ще жодного разу не чув , щоб вони когось затримали , покарали або оштрафували . Якщо їм не дають вказівок зверху , то вони нічого не будуть робити " , - обурюється еколог .

Опитані ТСН.uа фахівці налаштовані вкрай песимістично щодо перспектив вирішення цієї проблеми. Зокрема , Володимир Борейко вважає , що нічого не буде робитися і надалі. " Остання заява Азарова не сприймається всерйоз. Це пояснюється тим , що в Україні не існує екологічної політики . Міністерство екології розбалансовано , займається тільки видачею дозволів на газ і нафту , все інше його не хвилює. Міністри - це тимчасові люди , далекі від екології . Тому і виходить , що риба гниє з голови " , - зазначив еколог .

На думку Володимира Борейка , потрібно вводити жорсткі штрафи за самовільні звалища , вивезення сміття , а також слід закріпити як обов'язок контролюючих органів план закриття певної кількості звалищ.
Водночас Іван Заєць вважає заяву прем'єра чисто популістським . " Аналогічні заяви ми чуємо з року в рік , але поїзд з місця не рушає. Не вірю , що люди , у яких відсутній екологічне мислення , здатні вирішити цю проблему" , - додав він.
 

"Неекологічне" мислення

 

У результаті такого несвідомого поведінки українців і розростання звалищ забруднюються річки , підземні води, зокрема , з багатьох колодязів вже не можна пити , розповів Володимир Борейко. До того ж в Україну повернулися захворювання типу холери , про які вже багато років не чули.

"Під звалища відводяться природні території , де могли б бути зелені зони , рілля і т.д. І це стає місцем для розмноження інфекцій - холери , кишкової палички і т.д. Тому що там мухи , щури - адже ніхто там дезинфекцій не проводить " , - додав еколог .

Отже , в підсумку розростання площ звалищ виникають три основні проблеми: забруднення підземних вод і грунтів , погіршення санітарної та епідеміологічної ситуації , а також відведення ділянки під невиробничі потреби , підсумував Борейко.

Водночас Тетяна Тимочко наголосила , що накопичення відходів та їх різноманітність не може тривати довго і в підсумку приведе до " сміттєвого " ​​колапсу регіонів і населених пунктів , якщо не будуть знайдені дійсно ефективні шляхи вирішення цієї проблеми " .

"Органи місцевого самоврядування та місцеві райдержадміністрації не застосовувати реально дієві заходи зі збору та переробки ресурсно- цінних відходів , зокрема: не відчиняють додаткові пункти прийому вторинних ресурсів , не організовують пересувні пункти прийому вторинних ресурсів у місцях , де немає стаціонарних ; недостатньо інформують населення про місця розміщення цих пунктів через засоби масової інформації , не впроваджують сучасні технології комплексної переробки та утилізації ресурсно- цінних компонентів побутових відходів " , - розповіла експерт.

Причину того , що Україна поступово перетворюється на величезне звалище , народний депутат Іван Заєць бачить в " неекологічних мисленні " влади.

"Чиновники мислять не екологічно . Поняття сталого розвитку , сучасних методів утилізації відходів , сучасних управлінських моделей , які дозволяють вирішувати цю проблему , не стали робочими категоріями для нинішньої влади. Тому вирішення проблеми слід організувати в усіх напрямках. Зокрема , нарешті потрібно налагодити роздільний збір побутових відходів. Це - дуже цінна сировина , йдеться про мільйони тонн різних речей , з яких можна мати велику вигоду " , - зазначив член профільного комітету.

Заєць вважає , що "екологічні імперативи повинні розглядатися на одному рівні з економічними і соціальними " , оскільки якщо не буде чистого довкілля , говорити про здоров'я людини і соціальних аспектах його життя просто не доведеться.

Крім того , Іван Заєць відзначив , що чимало у вирішенні проблеми зі сміттям залежить від наших громадян.

" Відомий приклад: виїжджають люди відпочити на Десну , а після себе залишають купи сміття ( пластикових пляшок , пакетів , продовольства) . І це - масово . Річки в підсумку забруднені : підмиваються берега або приходить велика вода , і це все потрапляє у воду і пливе суцільною масою по Дніпру " , - розповів депутат. Тому слід починати з мислення , з себе , адже чисто не там , де прибирають , а там , де не смітять " , - підсумував він.

Надежда МайнаДжерело

Оцінка: 
0
No votes yet