Собака - екологічний монстр?

Це може здатися абсурдом, але наші домашні тварини мають величезний вплив на глобальне потепління і екосистеми.
Один кіт чи собака приносять довкіллю більше шкоди, ніж машина, а найкращий спосіб зменшити цей вплив – з’їсти вашого улюбленця. Принаймні, так кажуть новозеландські вчені.

Про це свідчить книжка новозеландського подружжя Роберта і Бренди Вейл, працівників Веллінгтонського університету. Книжка носить провокаційну назву «Час з'їсти собаку? справжній вступ до екологічно стійкого життя».

Автори звертають увагу на те, як змінилась функція домашніх тварин за останні століття. Деякі тварини раніше заробляли собі обід. Наприклад, котів тримали переважно заради винищення гризунів, собаки стерегли майно і допомагали полювати. Інші були джерелом їжі – м’яса, яєць, молока. Коли ж мова йде про домашніх тварин у сучасних містах, то у цьому випадку психологічні мотиви затулили практичне застосування. На додачу домашніх улюбленців тепер годують переважно готовими кормами і, як наслідок, кожна з них має помітний екослід.

Зокрема, у книзі розраховано щорічну екологічну «вартість» (у середньому) утримання основних видів домашніх тварин, що живляться готовим кормом:

Собака середнього розміру – 164 кг м’яса і 95 кг злакових, для вироблення яких потрібно 8,4 тис. м2 сільськогосподарських угідь. Екологічні наслідки утримання однієї собаки приблизно відповідають використанню двох джипів.

Кіт – 1,5 тис. м2 с/г угідь, екологічні наслідки трохи менші, ніж користування економним приватним автомобілем – наприклад, Volkswagen Golf. Зауважте, Україна знаходиться на восьмому місці серед «котячих» країн – у нас їх аж 7,35 млн.

Хом’ячок – 140 м2с/г угідь. Два хом’ячка коштують природі стільки ж, скільки користування одним плазмовим телевізором.

Акваріумна рибка – 3,4 м2 с/г угідь. Таку «вартість» можна порівняти з 2 мобільними телефонами.

Власне, виробництво їжі – це не єдина проблема, що постає у зв’язку з утриманням тварин. Наприклад, для кормів потрібна упаковка, часто металічна (до речі, найменший екослід серед котячих кормів, як показують автори, мають консервовані корми з низьким вмістом м’яса). Але це навіть не враховувалося, бо у багатьох розвинених країнах заохочується утилізація таких відходів (у той час як в Україні чи, скажімо, Росії вони переважно потрапляють на смітник).
 
Ще один важливий фактор – екскременти. Як свідчать фермери, екскременти котів і собак не придатні до сільськогосподарського використання, адже сприяють поширенню хвороб. Крім того, масово виробляються і продаються суміші для туалетів (особливо це стосується котів).
 
У розрахунках екосліду не згадали також послуги ветеринарів, хоча вони також значні. Автори книги стверджують: чим більша тварина, тим більша ймовірність, що послуги ветеринара їй знадобляться.
 
Вчені оцінили навіть втрати тепла, пов’язані із західною традицією вирізати у дверях приватних будинків спеціальні отвори для котів.
Варто також врахувати взаємодію між домашніми і дикими тваринами. Наприклад, навіть спокійні собаки, яких вигулюють на повідку, здатні відлякувати птахів, що змушені через це переселятися до інших місцевостей. Що стосується котів, наслідки їх життєдіяльності набагато відчутніші: як випливає з досліджень, у середньому один кіт щороку «вкорочує віку» 25 птахам, дрібним ссавцям або жабам.
Підсумовуючи розділ про тварин, автори дають такі поради:
  • якщо можете, не заводьте домашніх тварин;
  • якщо все ж таки вважаєте, що тварина потрібна (наприклад, щоб навчити дитину відповідальності) і при цьому ви не вегетаріанець, рекомендується віддати перевагу тваринам, яких потім можна вживати в їжу (наприклад, кроликам) або птахам, що несуть яйця;
  • якщо є така можливість, тримайте одну тварину на кілька родин, тобто спільно з родичами/друзями/сусідами;
  • якщо все таки бажаєте тримати свою тварину – оберіть якнайменшу.
        Всі ці поради можуть видатися занадто суворими, але цифри дійсно значні. Так, лише у США живе понад 76 млн. котів і понад 61 млн. собак. Як зауважують вчені-новозеландці, щоб нагодувати собак тільки з першої десятки країн, де їх найбільше, знадобилася б ціла Нова Зеландія.
Джерела: Focus, КліматІнфо
Оцінка: 
0
No votes yet

Коментарі

Я в шоці від цих порад.

Для дитину заводьте тварину, щоб навчити її відповідальності, а потім треба її зжерти. А любові дітей вчити не треба?

Скільки викидів створює людина? Може її першим ділом треба зжерти?

люди вже заводять дуже дрібних собачок розміром як два хом'ячка.
або, ще краще, маленьку маленьку свинку.