Що прийде на зміну Кіотському протоколу?

У Лімі (Перу) проходить чергова конференція ООН з клімату. Від її учасників чекають проекту нового міжнародного договору, який прийде на зміну Кіотському протоколу і має бути підписаний в 2015 році в Парижі. Якось непомітно для широкої публіки, без бурхливих святкувань та урочистих засідань, пройшло десятиріччя з дня ратифікації Росією Кіотського протоколу - того самого знаменитого міжнародного договору, в якому країни світу вперше в історії взяли на себе зобов'язання щодо скорочення викидів парникових газів. Частка Росії була відносно скромна: будучи, нарівні з Україною, другий головною спадкоємицею важкої радянської промисловості, Росія символічно зобов'язалися утримати середньорічні викиди в 2008-2012 роках на рівні 1990-го. Що, зрозуміло, не складало особливих труднощів, бо жодної з двох країн не вдалося вивести промислове виробництво на рівень пізнього СРСР. Загалом, щоб виконати свої зобов'язання за протоколом, треба було ... нічого не робити.

У свою чергу передбачені Кіотським протоколом механізми - торгівля квотами на викиди СО2 і так звані "проекти спільного впровадження" (промислово розвинені країни з високим рівнем викидів оплачують проекти зі скорочення викидів в країнах, що розвиваються) - в Росії так толком і не запрацювали. Дія Кіотського протоколу закінчилося в 2012 році.

Підготовка нового міжнародного договору - основне завдання учасників конференції в Лімі. Як завжди, напевно, в останню ніч саміту його делегати засидишся допізна, щоб на ранок з опухлими очима презентувати світовій громадськості вимучений в останню хвилину компроміс.

Необхідність нової міжнародної угоди в масштабах планети очевидна. Серйозність загроз, що виходять від зміни клімату, визнали вже навіть такі консерватори, як американські військові. У жовтні Пентагон випустив доповідь, в якій визнається, що зміна клімату загрожує світовій безпеці, оскільки підвищує ризик терактів, епідемій, голоду і злиднів. Від армії США потрібна підвищена готовність до боротьби з наслідками гуманітарних катастроф, викликаних кліматичними катаклізмами.

Для Пентагону це повна зміна парадигми, бо раніше військові вважали глобальна зміна клімату абстрактної загрозою майбутнього, а тепер говорять про нього, як про конкретну проблему сьогодення. В якості ілюстрації наводиться приклад того, яку роль клімат міг зіграти в становленні терористичного угрупування ІГІЛ - зміна клімату і нестача води привели до засух в регіоні. В результаті сирійські селяни потягнулися у великі міста, де безробітна молодь швидко опинилася під впливом екстремістів.

Як зауважує "Нью-Йорк Таймс", вражаюча метаморфоза відбулася і з міністром оборони США Чаком Хейгела, який представляв доповідь про клімат (подав у відставку в листопаді 2014). У 1997-му Хейгел був співавтором резолюції в Сенаті, спрямованої не запобігання ратифікації США того самого Кіотського протоколу. А через 17 років він опинився в перших рядах тих, хто б'є на сполох.

Втім, залишається відкритим питання про те, наскільки ефективні глобальні світові угоди (і попередні їм болісні пошуки компромісу) у справі боротьби з викидами СО2. І чи не краще зробити ставку на прямі переговори між країнами, на совісті яких - левова частка викидів парникових газів. Наприклад, Китай і США, два основних емітента СО2 в світі, взяли і домовилися про значне скорочення викидів - без всяких самітів.

Це набагато більш серйозний прорив, ніж будь-який можливий компроміс на конференції ООН. Китай добровільно зобов'язується довести до 20 відсотків у своєму енергобалансі частку НЕ викопних джерел енергії. У свою чергу США зобов'язуються скоротити свої викиди СО2 на 26-28 відсотків до 2025 року в порівнянні з рівнем 2005 року.

У цьому відношенні два президента і два уряди змогли досягти набагато більш значущого результату в ході прямих переговорів, заснованих на розумінні важливості і невідкладності проблеми. Якщо всі стануть такими свідомими, новий Кіотський протокол може і не знадобитися.

Володимир Єсіпов

Оцінка: 
0
No votes yet