Проблема без державних кордонів

Наша планета переживає екологічну кризу – це відомо чи не кожному. Ми скаржимось на погане повітря, неякісну воду, бруд на дорогах, погіршення здоров'я, неякісні продукти, вирубку лісів, підвищення тарифів на енергію... І якщо ми будемо продовжувати лише пасивно спостерігати, то подальше погіршення стану планети неминуче. Фахівці вважають, що у нас є ще максимум 50 років, щоб запобігти необоротним екологічним змінам.
Багато хто вважає, що на питання екології можуть впливати тільки політики, екологи або виробники. Але насправді, єдині, хто здатні що-небудь змінити - це ми самі. Так вважають й ініціатори проекту «Підвищення обізнаності населення про енергозбереження. Впровадження заходу енергозбереження», що реалізується в Здолбунівському районі за фінансової підтримки Програми малих грантів Міжнародного екологічного фонду (ПМГ/ГЕФ) Програми Розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Міський голова
Здолбунова Ігор Ольшевський розповів:

Знайомство із досвідом польських колег у вирішенні місцевих проблем громади дало змогу зробити висновок, що лише у співпраці влади та громади можна залучити нербхідні ресурси, інвестиції для розвитку міста. Саме тому із ініціативи місцевої влади та забезпечення значного фінансового внеску, у співпраці із громадською організацією вдалося залучити в наш регіон кошти ПРООН на впрвадження заходів у надзвичайно важливому напрямку-енергозбереження. Ми свої зусилля насамперед направляємо на зменшення енерговтрат комунальних закладів. Зокрема, в дитячому садочку «Грайлик» було проведено реконструкцію системи опалення – встановлено автономний газовий котел. Плануємо добудувати танцювальний зал з використанням сучасних енергоефективних технологій. В рамках даного проекту буде проведено заміну усіх вікон, які функціонують ще з часу відкриття садочку – 1954 року.

Директор проекту, Олег Панасюк, голова ГО ФОРК
«ТОНУС», депутат Здолбунівської районної ради, коментує:

Я наведу лише кілька фактів, які змушують задуматись кожного:
1. Середня температура на Землі росте: льодовики тануть, збільшується сила штормів, погодні закономірності важче передбачити, квіти розпускаються раніше, а птахи можуть не
повернутися на зиму додому.

2. Наше споживання електроенергії зросло на 70% в порівнянні з 1970 роком.

3. В розвинених країнах кожна людина щорічно виробляє сміття в 5-10 разів більше, ніж сама важить.
Діяльність людини спричиняє незворотній вплив на клімат планети. Й такі дії мають зворотню дію. Одним з моментів зменшити цей вплив це є впровадження енергозберігаючих
технологій, обладнання, побутових приладів у промисловості, сільському господарстві, транспорті й в побуті.

Наприклад, наше житло. Будинки, в яких ми проживаємо далекі від енергоефективних. Багато тепла просто виходить назовні. Аби обігріти звичайну квартиру, енергії потрібно в кілька разів більше, ніж у країнах ЄС. Ось і виходить, що ми купуємо більше тепла, ніж отримуємо в результаті. На прикладі звичайної квартири у панельному будинку ми розповімо, як можна максимально втримати тепло. Заощадити в першу чергу це допоможе мешканцям тих будинків, де встановлені лічильники. Якщо ж їх немає, платити за опалення ви будете, як і завжди. Але якщо вжити відповідні заходи по утепленню свого житла, то вам не доведеться купляти додаткові обігрівачі та використовувати енергію, яку вони споживають у великих кількостях. Отож, якщо взяти всі тепловтрати за 100%, то 42% тепла втрачається через стіни й двері, 30% - через вентиляцію, через вікна – 16%, через дах – 7%, через підвал – 5%. Що ж робити?

Кілька можливостей утеплення слабких місць наших будинків.

Вхідні двері. Чим товщі і масивніші двері, тим більше тепла збережеться у квартирі. Старі двері можна оббити шкірозамінником з поролоновою прокладкою. Щілини між стіною і дверима потрібно заштукатурити монтажною піною. Якщо ж ви вирішили поміняти двері, то (якщо є можливість) стару теж збережіть, тобто у вас буде двоє дверей, між якими
утворюється теплоізолююча повітряна прокладка. Тепловтрати при утепленні вхідних дверей знизяться на 1,5%.

Вікна. Утеплені вікна, до речі, підвищують температуру в квартирі на 1-2 градуси! Однак простим обклеюванням такого результату можна й не добитися. Оптимальний варіант - герметичні склопакети (пластикові або дерев'яні). Тепловтрати при утепленні вікон знизяться на 3-5%.

Зовнішні стіни. Всередині квартири між батареєю і стіною можна встановити захисний екран з металевої фольги. Тепло буде відбиватись і надходити в кімнату. Тепловідбивач повинен бути трохи більше розміру батареї, а зазор між ними повинен бути не менше 3 см. Можна утеплити стіну зовні. Є графіки з утеплення стін, але якщо ви не хочете чекати своєї черги, можна самостійно замовити в ЖЕКу утеплення торцевої стіни (її утеплять спеціальними плитами, а потім нанесуть шар штукатурки). Тепловтрати при утепленні зовнішніх стін знизяться на 15% (утеплення зовнішніх стін) і на 3% (утеплення стін за батареями за допомогою екрануючої фольги). Якщо утеплити зовнішні стіни поки немає можливості, можна спробувати хоча б трохи зменшити втрати дорогоцінного тепла. Наприклад, біля найхолоднішої стіни в кімнаті поставити шафу. А ось ставити меблі (наприклад, диван) біля батареї не варто - в цьому випадку ви порушуєте повітрообмін. Тепле повітря йде вгору, виходить, що батарея гріє на всю потужність, але ви це не відразу відчуваєте. Звичайно, потім кімната прогріється.

Інформація частково була взята із http://www.eco-live.com.ua

Мар’яна Семенюк, керівник проекту.

Оцінка: 
0
No votes yet