Оцінка можливості доочистки питної води м. Черкаси за допомогою побутових фільтрів

        З погіршенням екологічної ситуації дедалі стає актуальнішою проблема очищення питної води. До втрат та погіршення якості питної води призводить і нинішній стан водопровідних мереж України і м. Черкаси також.
       У побутових умовах доцільно проводити доочищення  питної води за допомогою водоочисних пристроїв. Існує декілька простих способів підвищення якості питної води: злив води, що відстоялася, її відстоювання і кип’ятіння. Традиційних способів очищення води за допомогою спеціальних матеріалів і пристроїв є також три: механічний, іонообмінний і сорбційний.  Усі зазначені способи використовуються для очищення питної води у різноманітних типах побутових фільтрів [1].
       На ринку м. Черкаси представлено багато типів побутових фільтрів, в основному зарубіжних виробників: „Бар’єр” (Росія),  “Аквафори” (Росія-США), “Гейзер” (Росія), “Смарагд” (Росія)  та ін., їх ціни коливаються від 100-1500 грн. 
       Метою дослідження було вибрати такий тип фільтра, який був би доступним для споживачів питної води і ефективно очищав її від іонів заліза, концентрації якого постійно перевищують допустимі норми у м. Черкаси.
       Для дослідження можливості доочищення  питної води було взято побутовий фільтр “Бар’єр-Норма”, котрий коштує 100 грн., чим доступний кожному споживачу. Виробник фільтру ЗАТ “МЕТТЕМ-Технології”, Росія, Московська обл., м.Балашиха.  Строк служби виробу  (без  змінної касети) 5 років. Деталі фільтра виготовлені з міцного та довговічного пластику. Допускається мийка в посудомийної машині. Максимальний об’єм – 3.0 л, оригінальна конструкція лійки запобігає потраплянню пилу та неочищеної води усередину фільтра. Високоякісне кокосове активоване вугілля очищає від активного хлору, органічних і хлорорганічних сполук, усуває неприємні запахи та присмаки. Обробка активованого вугілля сріблом запобігає можливості розмноження бактерій усередині фільтра.
       Дослідження показників питної води м. Черкаси  до очищення і після очищення за допомогою фільтра „Бар’єр-Норма” проводилося  в лабораторіях Черкаського державного технологічного університету, Державного підприємства УкрНДПУЛегпрома і Державного підприємства “Черкасистандартметрологія” по діючим методикам [2, 3].
       Результати дослідження показали, що показники якості питної води до очищення  по вмісту заліза по величині ХСК перевищують допустимі норми, концентрація активного хлору знаходиться на межі допустимих значень. Доочищення у побутових умовах дозволяє значно покращити якість водопровідної води. Розрахована ефективність очищення питної води м. Черкаси за допомогою вибраного фільтра свідчить про реальну можливість доочищення  питної води фільтром “Бар’єр-Норма”: усі аналізовані показники якості води  відповідають нормативним вимогам.
       Отже, пристрої доочищення водопровідної води, що пропонуються споживачам, відрізняються продуктивністю, конструкцією, принципом дії, методами очистки тощо. Ефективність роботи побутового фільтру залежить від матеріалу, що в ньому застосований та від складу води. При виборі водоочисного пристрою доцільно керуватися не його універсальністю, а ефективністю очищення від домішок, що характерні для конкретної водопровідної води.
Література
1.Ахманов М. Вода, которую ми пьем. Качество питьевой води и ее очистка с помощью бытовых фильтров. – СПб. – Невский проспект, 2002. – 157 с.
2.Кульский Л.А. Основы химии и технологии воды. – Киев: Наук. думка, 1991. –568 с.
3.Набиванець Б.Й., Сухан В.В., Калабіна Л.В. Аналітична хімія природного середовища: Підручник. – К.: Либідь, 1996. – 304 с.
 
Оцінка  можливості доочистки питної води м. Черкаси  за  допомогою побутових фільтрів / Гончаренко Т.П. // І-й Всеукраїнський з’їзд екологів: міжнар. наук.-техн. конф.: тези допов. – С. 241.
МНПК “Перший Всеукраїнський з’їзд екологів”
Вінницький національний технічний університет
Секція 6 “Екологія людини. Хімія довкілля та екотоксикологія”
Скачати в форматі pdf: 
Оцінка: 
0
No votes yet