Конференція «Розширення масштабів сталої енергетики - Роль приватного сектора» - Стамбул 2014

13-14 травня в Стамбулі проходить Регіональна конференція «Розширення масштабів сталої енергетики - Роль приватного сектора», організована Міністерством енергетики та природних ресурсів Туреччини, Ісламським банком розвитку та Програмою розвитку ООН. Конференція присвячена ролі приватного сектора в розширенні сталої енергетики.

Окрему увагу організатори конференції приділяють Ініціативі Генерального секретаря ООН «Стала енергетика для всіх» ( SE4ALL), яка була розпочата в 2011 році і спрямована на досягнення трьох основних цілей до 2030 року: забезпечення загального доступу до енергії, подвоєння частки відновлюваних джерел енергії в світовому енергетичному балансі і подвоєння темпів покращення ефективності використання енергії.

Учасники конференції обговорюють конкретні дії у використанні додаткових приватних інвестицій у сталих енергетичних рішеннях у Східній Європі та країнах СНД. З метою залучення активної участі приватного сектора, основний акцент в рамках заходу робиться на виявленні нових інвестиційних можливостей для компаній, що працюють в галузі сталої енергетики.

Метою конференції є також поліпшення взаємодії між різними секторами, такими як державні установи, міжнародні організації, фінансові установи та приватні компанії, які беруть активну участь у розвитку сталої енергетики у Східній Європі та країнах СНД.

На конференції присутні представники різних країн, у тому числі і України. Так, вчора в рамках конференції виступив Георгій Гелетуха, Голова правління біоенергетичної асоціації України, з доповіддю «Біоенергетика в Україні: бар'єри для розвитку та шляхи їх подолання».

Згідно з даними БАУ, потенціал тільки рослинних відходів сільського господарства, доступних для виробництва енергії, становить 10,6 млн. т у.п., а загальний економічний потенціал біомаси в Україні дорівнює 27,09 млн. т у.п. У перерахунку на умовне паливо найбільший потенціал має солома зернових культур - 4,5 млн. т у.п. На другому місці відходи виробництва кукурудзи на зерно - 4,4 млн. т у.п. Потенціал пожнивних залишків соняшнику - 1,7 млн. т у.п.

Для України розвиток біомаси цікавий в першу чергу в сегменті теплової генерації. Але для цього має здійснюватись поступовий перехід від дотацій на купівлю органічного палива (в першу чергу газу) до дотацій виробникам енергії з біомаси, постачальникам і виробникам устаткування для біоенергетики. Віталій Мурашкін, експерт АВЕ «Альтернатива», зазначає: «При комплексному розвитку сектора, економія тільки за рахунок зменшення споживання природного газу може скласти близько $ 1 млрд. на рік до 2020 року, і не менше $ 2 млрд. на рік до 2030 року за умови збереження сьогоднішніх цін».

На шляху розвитку біоенергетики в Україні існує ряд бар'єрів, для подолання яких, на думку Георгія Гелетухи, слід зробити наступні дії:

  •  поступово знижувати субсидування з бюджету України вартості природного газу для населення та ЖКГ;
  •  на державному рівні встановити адекватні цілі щодо розвитку біоенергетики, зокрема в оновленій енергетичній стратегії до 2030 року;
  •  скасувати вимогу місцевої складової обладнання, матеріалів і послуг в проектах, які отримують «зелений тариф» з біомаси та біогазу;
  •  створити механізм практичної компенсації різниці тарифів для теплової енергії з біомаси у випадку, коли собівартість виробництва такої теплової енергії перевищує встановлений тариф на її продаж;
  •  спростити процедуру комплексної експертизи проектів з будівництва котелень та ТЕЦ на біомасі, біогазових установок та інших біоенергетичних об'єктів;
  •  спростити процедуру землевідведення під об'єкти біоенергетики.

АВЕ «Альтернатива»
 

Оцінка: 
0
No votes yet