Китай - новий світовий лідер у секторі відновлюваної енергетики

З 2010 року Китай є найбільшим споживачем енергії у світі. Країна продовжує розвиватися, збільшується чисельність представників середнього класу, кількість машин, зростає урбанізація та виробництво – все це вимагає збільшення кількості енергії.

The South China Morning Post написала, що пряма вартість забруднення навколишнього середовища становила 2,5% від загального обсягу виробництва у 2010 році, але якби до цього додали ще й шкоду для екосистем, включаючи ліси, водно-болотні угіддя та пасовища, то втрати досягли б 1,54 трильйони юаней або 3,5% від внутрішнього валового продукту за цей рік».

Керівництво Китаю визнає необхідність вирішення цього питання. Згідно з  Reuters, на своїй першій прес-конференції Прем’єр-міністр Лі Кекванг (Li Keqiang) сказав: «Економічне зростання не повинно відбуватись за рахунок навколишнього середовища. Таке зростання не задовольнить людей».

Просування життєздатних рішень для розвитку чистої енергії скоротить викиди вуглецю та послабить енергетичну залежність Китаю від інших держав. Це також дасть можливість існуючим підприємствам Китаю продовжувати свій ріст, створюючи в той же час нове, інноваційне виробництво з більш високооплачуваними робочими місцями. На світовому рівні це вплине на споживачів, підприємців, інвесторів та довкілля.

Ситуація з енергією

За оцінками KPMG, приблизно 90% китайської енергії походить з викопних джерел, найбільшим з них є вугілля. Залежність від вугілля має похмурі перспективи. Виробництво вугілля потребує багато води, що в майбутньому продовжить тиск на китайські вже й зараз досить виснажені водні ресурси.

У вересні 2009 року на Саміті ООН Ху Джінтао (Hu Jintao), тодішній  президент Китаю, оголосив ціль Китаю досягти 15% енергії з відновлюваних джерел до 2020 року. В 2012 році енергії з відновлюваних джерел налічувалося приблизно 9%. Згідно з даними  Міністерства енергетики США, в 2012 році 11% американської енергії було вироблено з відновлюваних джерел.

Китай вже зробив крок в напрямку досягнення своїх цільових 15%. На сьогоднішній день він має найбільші ресурси для вироблення вітрової та гідроенергії, а також в Китаї виготовляється найбільша кількість сонячних панелей у світі. Відповідно до звіту PEW, в 2012 році сектор чистої енергетики Китаю залучив більше  65 мільйонів доларів США інвестицій, що становить 30% від сумарних коштів, залучених Великою двадцяткою (G20). Цей капітал переважно був направлений на розвиток технологій для вітрової та сонячної енергетики.

Сьогодні комбіновані, гідро- та вітрові станції становлять більш, ніж 95% джерел відновлюваної енергії в Китаї. Незважаючи на те, що сонячна енергетика в Китаї має значно гірші умови для розвитку, ніж вітрова та гідроенергія, до 2020 року прогнозується її зростання в сім разів до рівня 50 ГВт.

Шері Женг (Sherry Zhang), аналітик організації China Greentech Initiative (CGTI), заснованої в Пекіні більш, ніж сотнею компаній та урядом для співпраці у сфері просування зелених технологій, сказав: «Через декілька років саме сонячна енергетика буде найбільш перспективною серед відновлюваних джерел енергії».

Удосконалення економіки сонячної енергетики покращує її перспективи. Доктор Марк Турбер (Dr. Mark Thurber), заступник директора Програми з енергетики та сталого розвитку в Стендфордському університеті, сказав: «Зниження цін на сонячну енергетику спричинене переважно Китаєм. В більшості випадків, це результат економіки постійного уточнення та розширення виробничого процесу, хоча наслідки перенасичення також відіграли свою роль».

Також очікується значне зростання виробництва біомаси, яке досягне 30 ГВт в 2020 році. За даними CGTI, в 2010 році біомаса складала 1% від загальної кількості первинних енергетичних ресурсів у Китаї.

За словами Віталія Мурашкіна, експерта Асоціації відновлювальної енергетики «Альтернатива», «Китай неспроста стає лідером з розвитку альтернативних джерел енергії. Цьому сприяють серйозні державні програми підтримки галузі. Згідно з п'ятирічним планом, інвестиції у відновлювану енергетику Китаю досягнуть 1,8 трлн. юанів (близько $ 297 млрд.). Це лише частина коштів, спрямованих на боротьбу зі зміною клімату. Крім цього, країна може вкласти ще близько 2,3 трлн. юанів ($ 380 млрд.) в розвиток великих енергозберігаючих проектів та тих, що сприяють скороченню викидів. Крім розвитку відновлюваної енергетики у себе, Китай активно інвестує і в проекти в інших країнах. Згідно з даними WRI, за останні 10 років загальна сума китайських інвестицій склала $ 40 млрд, було профінансовано 124 проекти в 33 країнах.»

Цілі Китаю

Китай дотримується комплексного підходу у вирішенні свого енергетичного дефіциту. Згідно з Xinhua, офіційним прес-агентством Китаю, в березні 2012 року Вен Джіабао (Wen Jiabao), колишній Прем'єр-міністр Державної Ради, сказав: «Ми будемо оптимізувати енергетичну структуру, пропагандувати чисте та раціональне використання традиційної енергії, безпечно і ефективно розвивати ядерну енергетику, активно розвивати ГЕС, швидше вирішувати ключові проблеми щодо розвідки і розробки сланцевого газу та збільшувати частку нової енергії та відновлюваної енергетики у загальному енергетичному споживанні».

Китайський уряд представив безліч заходів для підтримки прогресу відновлюваної енергетики. Жанг сказав : «Китай визначив «нову енергетику», яка включає сонячну, вітрову та біоенергетику, як одну з семи нових стратегічних індустрій. Китай сподівається, що це допоможе трансформувати його економіку з важкої індустріалізації до більш чистих виробничих потужностей».

Враховуючи, що сектор відновлюваної енергетики є капіталомістким, в цій сфері уряд Китаю запропонував субсидії та кредити з низькими відсотковими ставками або навіть зовсім без них.

Говорячи про те, як сприяти зростанню промисловості, Натаніел Буллард (Nathaniel Bullard), керівник з контенту у Bloomberg New Energy Finance, сказав: «Тут справа в основному в рівні відповідальності, яка набирає вагу. Величезною перевагою є величезний масштаб, який дозволяє виробникам досягати низьких цін. Зобов’язання уряду та стабільний попит – це фактори, що сприяють зростанню».

АВЕ «Альтернатива», за матеріалами renewableenergyworld.com

Оцінка: 
0
No votes yet