Атом і вугілля застаріли, майбутнє за відновлюваною енергією, - експерт НЕЦУ

Експерт НЕЦУ Олексій Пасюк вважає, що пріоритетним питанням в області енергетики України є зменшення споживання та енергоефективність

У 30-ту річницю аварії на ЧАЕС говоримо про майбутнє енергетики в Україні з керівником паливно-енергетичного напрямку Національного екологічного центру України Олексієм Пасюк.

Ольга Веснянка: Чи є вугілля альтернативою атомній енергетиці?

Олексій Пасюк: Зараз і вугілля, і ядерне паливо ми купуємо в Росії. Єдине джерело енергії для України, яке давало б нам енергетичну незалежність - відновлювана енергетика, але в першу чергу - енергозбереження.

Яка б не була енергія, більшу її частину ми розбазарюємо. Але ситуація буде змінюватися - енергія не буде такою дешевою, як раніше.

Ольга Веснянка: Скільки коштує побудувати новий атомний блок?

Олексій Пасюк: Сказати це точно неможливо. Спочатку оголошується одна ціна, до моменту завершення будівництва - цифра завжди інша.

Ольга Веснянка: У чому можуть бути плюси і мінуси будівництва двох нових блоків в Україні?

Олексій Пасюк: Я не вірю, що вони коли-небудь будуть добудовані. Ідея була в тому, щоб добудувати два, частково побудованих ще за радянських часів, блоки на Запорізькій атомній станції. Але ця ядерна частина зараз належить росіянам. Таке будівництво коштуватиме від трьох мільярдів доларів - незрозуміло, хто захоче це прокредитувати.

Ольга Веснянка: Що для нас вигідніше - атом або вугілля?

Олексій Пасюк: Дискутувати не варто атом або вугілля - це технології минулого. Зараз альтернативи відновлюваної енергії немає. Потужності атомних станцій не йдуть в порівняння з тими потужностями, які зараз впроваджуються в світі в сфері відновлюваної енергії.

Лариса Денисенко: Що нам варто зробити для підвищення енергоефективності?

Олексій Пасюк: Є один момент, який дуже важко дається - підвищення тарифів. Це давно повинно було статися. Звичайно, є люди незахищені, субсидії повинні це вирішувати. Але у нас величезна кількість людей живе у величезних будинках, опалюють взимку басейни, а платять поза лічильників.

Наявність лічильників споживання енергії обов'язково. За електрики ми звикли, по теплу немає - платимо за квадратними метрами. Ми не знаємо, що робити, коли взимку жарко - відкриваємо вікна. Поки не буде адекватного обліку, люди не почнуть економити енергію.

Ольга Веснянка: Адже є законопроекти про обов'язкові лічильниках, хто антілоббіст?

Олексій Пасюк: На скільки я розумію, все партії не дуже дружно хочуть його приймати. Але поки що ніхто не голосував, рано сказати.

Ольга Веснянка: Хто відповідальний за енергостратегію?

Олексій Пасюк: З цієї енергостратегією складно - її почали переглядати ще в 2010 році. Потім почався цей нескінченний процес, коли влада змінювалася. У нас начебто є якась затверджена стратегія, але її всерйоз не сприймають. Почали писати «з нуля», зараз з'явилася реальна концепція.

Ольга Веснянка: Що в цій концепції?

Олексій Пасюк: Більш реалістично закладено споживання і не закладені ідеї з атомної енергетики.

Джерело

Оцінка: 
0
No votes yet